Sakwy roweroweZ sakwami zwiększamy ładowność roweru

Każdy, kto choć raz wybrał się na dłuższą wyprawę rowerową czy to w góry czy w jakikolwiek inny zakątek świata wie, że bez dodatkowego miejsca na bagaż taka wyprawa nie może się udać. Podczas nawet krótkiej wyprawy rowerowej musimy zabrać ze sobą ubrania na zmianę, często namiot, jedzenie i wszystkie inne drobiazgi związane z nocowaniem poza naszym domem. Tutaj z pomocą przychodzą nam sakwy rowerowe. Pytanie tylko, które wybrać? Poniżej spróbujemy przedstawić w największym skrócie, czym należy się kierować podczas zakupu.

Na początek musimy się zastanowić, jakie będzie zastosowanie sakw. Sakwy generalnie możemy podzielić na dwa główne rodzaje ze względu na mocowanie i rodzaj materiałów zużytych do ich wykonania. Sakwy mocowane mogą być z przodu roweru, jednak mają one wtedy znacznie mniejszą pojemność, jak i te mocowane z tyłu o większej pojemności. W ofercie sklepów mamy również inne sakwy, mocowane na kierownicy lub też pod siedzeniem, jednak ich pojemności są znikome i mogą one służyć do przewożenia rzeczy, które mamy mieć zawsze pod ręką (telefon, mapa, kanapki, klucze). Drugim czynnikiem podziału sakw jest ich konstrukcja. Sakwy zbudowane z tworzyw sztucznych (np. plastik) lub z materiałów tkaninowych.

Najbardziej popularne są sakwy z tkanin. Dzięki wysoko rozwiniętej technologii produkcji materiały tkaninowe posiadają prawie wszystkie zalety sakw plastikowych, ale również przewyższają je pod wieloma względami. Przede wszystkim są dużo lżejsze, łatwiejsze do przenoszenia poza rowerem i bardzo elastyczne. Mniej popularne sakwy z tworzyw sztucznych zapewniają użytkownikowi większe bezpieczeństwo podczas przewożenia delikatnego sprzętu takiego jak laptop czy inny sprzęt elektroniczny. Producenci często montują dodatkowe zamki, co zapewnia większą ochronę przed kradzieżami.

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej sakwy zwróćmy uwagę na technikę i jakość wykonania takich podzespołów jak paski, zamki, szwy, klamry i rączki. Porządnie i solidnie wykonane sakwy będą nam służyć przez długie lata i zaoszczędzą nam niepotrzebnych nerwów związanych z ich eksploatacją.

Kupując sakwy zastanówmy się, do jakich warunków będzie wykorzystywana a co za tym idzie czy ma być ona w pełni odporna na wodę czy tylko odporna na deszcz i drobne zachlapania. Jeżeli nie planujemy ekstremalnych przepraw przez rzekę jak również innych wypraw w skrajnych warunkach nie ma sensu wydawać więcej by mieć coś, z czego nie będziemy korzystać. Dużo sakw czołowych producentów jest wodoszczelna, jednak porównując klasę wodoszczelności bez wątpienia najlepsze będą sakwy wykonane z tkaniny Securo 680W.

Gdy już wybierzemy odpowiedni w stosunku do naszych oczekiwań model staniemy przed ostatnim pytaniem, jakim jest kolor. Mogłoby się wydawać, że to tylko kwestia naszego gustu i tak to też możemy traktować. Pamiętajmy jednak, że ciemne kolory są bardziej odporne na zabrudzenia, a z kolei jasne kolory są bardziej widoczne w nocy i mniej się nagrzewają podczas palącego słońca.

Jak w większości kupowanych sprzętów warto zasięgnąć opinii na temat konkretnego modelu na forach rowerowych. Wyznacznikiem jakości również może okazać się długość gwarancji udzielonej przez producenta. Sakwy na rower są podstawowym wyposażeniem rowerzysty

miejsce na reklamę
1999-2021 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms