Klucze i narzędzia do roweruBądź przygotowany na wszystko wożąc narzędzia i klucze

Niezależnie od tego, jakiej klasy rower posiadamy, czy jest to profesjonalny sprzęt na długie wyprawy czy też przeciętny rower na krótkie trasy każda część rowerowa może ulec usterce. Najczęściej zdarza się to za sprawą nie dopatrzenia przy serwisowaniu czy wyeksploatowania danej części a często również uszkodzenia przy upadku lub jazdą w ciężkich warunkach.   Aby uniknąć dzwonienia po pomoc ze szczytu góry lub długiego spaceru z rowerem przy ręce powinniśmy zabezpieczyć się w podstawowe narzędzia do likwidowania drobnych usterek, za które w serwisie nieraz zapłacimy konkretne pieniądze.

Najczęstszą przyczyną przerwania wyprawy rowerowej jest przebicie dętki w kole. Ostre krawędzie skał, drobinki potrzaskanego szkła czy też często zwykły gwóźdź mogą sprawić, że nasza dętka zostanie zniszczona. Mogłaby to zakończyć naszą wyprawę gdybyśmy nie mieli kilku podstawowych narzędzi. Koszt łatek do dętki to maksymalnie 5 zł. Za łyżkę do ściągania opony zapłacimy od 15 do maksymalnie 75 zł. za te solidniejsze. W większość nowych rowerów koło odkręcamy za pomocą szybkozamykacza, jednak w pozostałych pamiętajmy o odpowiednim kluczu do odkręcania opony. Czas wymiany dętki wyniesie nas od 5 minut do maksymalnie 15 minut, jeżeli robimy to po raz pierwszy. Pamiętajmy również o pompce rowerowej, najlepiej przypinanej do ramy w rowerze. Pozwoli nam ona nie tylko napompować koło w sytuacji kryzysowej, ale również wyrównać ciśnienie opon na trasie.

Jeżdżąc po terenie górskim narażamy nasz rower na ekstremalne warunki. Zjazdy z dużą prędkością po kamieniach i wystających korzeniach drzew mogą zakończyć się tragicznie jeżeli nasz rower będzie posiadał luzy i inne drobne usterki. Dlatego też powinniśmy zaopatrzyć się w zestaw narzędzi. Zacznijmy od kluczy imbusowych. Przydadzą nam się one głównie do regulacji hamulców, ale również do dokręcenia i wyregulowania wielu części w rowerze. Rozmiary najlepiej dobrać przed wyjazdem na trasę, ale zazwyczaj najbardziej przydatne są rozmiary 3,4,5,6. Ważnym narzędziem może się okazać również klucz do centrowania i napinania szprych. Zwłaszcza podczas ciężkich tras górskich powinniśmy kontrolować napięcie szprych by nasze koło nie pokrzywiło się.

Na bardzo dalekie trasy lepiej mieć ze sobą również klucz do łańcucha. Jego koszt to około 100 zł. Ale może okazać się bardzo przydatny, gdy będziemy musieli odczepić zerwane oczko i połączyć z łańcuch z nowym.

Warto zaopatrzyć się w gotowe zestawy do naprawy roweru gdzie znajdziemy najbardziej standardowe i uniwersalne klucze, które pozwolą nam na naprawę wszystkich drobnych usterek. Ich koszt zaczyna się od 100zł aż do ponad 500zł. Pamiętajmy również, że kupując takie narzędzia przydadzą nam się one nie tylko do naprawy roweru, ale także do napraw domowych.

Tak jak w przypadku większości akcesoriów rowerowych gdy już będziemy zdecydowani na konkretny zestaw naprawczy warto zasięgnąć opinii na jego temat na forach rowerowych lub spytać sprzedawcę w dobrym sklepie rowerowym.Zestaw kluczy i narzędzi priorytetem dla rowerzysty

miejsce na reklamę
1999-2021 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms