Liczniki roweroweNajlepsze liczniki do roweru w góry

Liczniki rowerowe możemy podzielić na te proste, których zasada działania nie jest skomplikowana i ma nam jedynie zmierzyć prędkość, z jaką się poruszamy oraz te bardziej zaawansowane technologicznie, które wskażą nam nie tylko prędkość jazdy, ale również takie parametry jak wysokość nad poziomem morza, średnią prędkość, prędkość maksymalną, spalone kalorie, pulsometr oraz inne mniej lub bardziej przydatne funkcje.

Pierwsze liczniki stosowane w rowerach miały bardzo prostą konstrukcję niewykorzystującą elektroniki. Śruba przykręcona do szprychy obracała miernikiem umieszczonym w liczniku, który to był przytwierdzony do widelca rowerowego. Dzisiejsze liczniki działają wyłącznie za pomocą elektronicznego czujnika przytwierdzonego do widelca. Odczytuje on ilość obrotów koła w danym czasie za pomocą magnesu przymocowanego do szprychy. Liczniki możemy podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Zaletą bezprzewodowych liczników jest na pewno brak kabla przeciągniętego przez rower jednak ma to też swoje minusy w postaci zakłóceń w transmisji pomiędzy odbiornikiem a licznikiem. W licznikach przewodowych z kolei jadąc po ciężkim terenie można łatwo przerwać kabel, co również przysporzy nam sporych problemów.

Planując zakup licznika zastanówmy się przede wszystkim, do jakich celów będzie on wykorzystywany, Czy ma być to licznik do krótkich tras po mieście czy może po długich i trudnych trasach górskich. Prosty licznik możemy nabyć już za niecałe 15 zł, ceny profesjonalnych liczników przebijają czasem kwotę 1000 zł.

Podstawowy licznik wskaże nam prędkość poruszania oraz przebytą trasę czasem też średnią prędkość i aktualną godzinę. Ta opcja powinna być odpowiednia dla osób rzadko korzystających z roweru, Niemających dużych wymagań i liczących przede wszystkim na niezawodność w codziennych warunkach jazdy.

W licznikach bardziej rozbudowanych będziemy mogli sprawdzić ilość spalonych kalorii, co jest bardzo przydatne przy ściśle zaplanowanym treningu. Daje to nam możliwość dokładnego zaplanowania trasy na poszczególne dni. W profesjonalnych licznikach znajdziemy również opcje pomiaru wysokości bardzo przydatną w górach, która pokaże nam również maksymalną prędkość zjazdu oraz wjazdu na daną górę. Ważnym parametrem może okazać się wbudowany pulsometr. W dobrym liczniku powinien nam on pokazać średni, aktualny i maksymalny puls oraz powinien posiadać alarm po przekroczeniu dopuszczalnego tętna. W niektórych licznikach znajdziemy nawet dodatkową baterię słoneczną bardzo przydatną na długich trasach zwłaszcza bez dostępu do cywilizacji.

Innymi ważnymi czynnikami są rozmiary licznika, jego waga i długość działania na baterii. Jeżeli chodzi o rozmiary to tutaj akurat większość liczników nie odbiega od kształtu kwadratu o wymiarach 5x5cm. Przeciętna waga wynosi od 100g do 150g, co przy wadze całego roweru nie ma praktycznie żadnego wpływu na komfort jazdy. Jedynie podczas odczepiania go i pokonywania trasy pieszo cięższy licznik można będzie trochę bardziej odczuć w kieszeni.

Będąc zdecydowanym na konkretny model licznika warto poszukać opinii na forach rowerowych dotyczących jego awaryjności i czasem ukrytych wadach. Cennych wskazówek udzielić nam może również sprzedawca w dobrym sklepie rowerowym.Gdzie kupić najlepszy licznik rowerowy

miejsce na reklamę
1999-2021 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms