Kask rowerowyBezpieczeństwo podstawą rowerowych podróży

Kask rowerowy, choć według prawa wielu państw, w tym polski nie jest obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, na pewno powinien zwrócić naszą szczególną uwagę ze względu na nasze i innych bezpieczeństwo na drodze. Kwestią sporną okazać się jednak może czy kask w warunkach miejskich, gdy jedziemy po specjalnie wyznaczonym chodniku dla rowerzystów czy może na niedzielną przejażdżkę po parku ma większe zastosowanie. Przeciwnicy noszenia kasku argumentują to tym, że kask zmniejsza naszą czujność na drodze zaś jego zwolennicy stawiają mimo wszystko na mechaniczną ochronę głowy.

Nikt nie ma jednak wątpliwości i wszyscy możemy zgodzić się w tym, że podczas długich jak i też krótkich wyprawach na rowerze po górach, kask rowerowy to podstawa naszego bezpiecznego dojechania do celu. Każdy, kto choć raz jechał górskim szlakiem wie, że kaski nie tylko chroni nas od upadku, ale również chroni nasze oczy i głowę od wystających gałęzi czy lecących kamieni spod kół osoby jadącej przed nami.

Kluczowym warunkiem przy wyborze odpowiedniego modelu powinno być jego idealne dopasowanie do kształtu naszej głowy. Kask przede wszystkim powinien przylegać do całości głowy, ponieważ tylko wtedy, gdy się dobrze trzyma jesteśmy bezpieczni. Producenci oprócz udostępniania różnych wstępnych rozmiarów kasku dają nam również możliwość dokładniejszej jego regulacji poprzez dopasowanie jego obwodu. Wybierając najlepszą wersję  zwrócić uwagę powinniśmy również na fakt, że wyprawa rowerowa trwa czasem i cały dzień, dlatego też kask powinien być lekki jak również na tyle przewiewny by zapewnić nam optymalny komfort jazdy.  Rodzajów mamy na rynku dużo, tutaj musimy zastanowić się, do jakiej jazdy będziemy go wykorzystywać, bo tylko wtedy będziemy mogli być w pełni zadowoleni z zakupu.

Na bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać i choć cena nie zawsze odzwierciedla jakość produktu to nie decydowałbym się na zakup kasku nieznanych producentów w podejrzliwie atrakcyjnych cenach. Rozsądna cena za wybrany przez nas egzemplarz powinna wahać się w granicy 150-300zł.  Zwrócić również uwagę powinniśmy na jakość wyściółki, na materiał, z jakiego jest zrobiona oraz oczywiście na opinie innych użytkowników, którzy mieli niejednokrotnie okazję przetestować nasz model w najbardziej ekstremalnych warunkach. Opinie takie znajdziemy na pewno na różnych forach rowerowych.

Gdy już dokonamy zakupu, pamiętajmy o tym, że o sam kask tak samo jak i o inne elementy roweru należy dbać oraz odpowiednio go eksploatować. Gdyby zdarzył nam się wypadek, w którym okrycie ochroni naszą głowę przed bezpośrednim uderzeniem o ziemię musimy wiedzieć, że choć często nie będzie na nim żadnych pęknięć oraz większych zarysowań to taki produktu trzeba niestety wymienić z racji na to, że traci on swoje właściwości ochronne i przy kolejnym upadku może się to dla nas skończyć już niestety tragicznie. Kask też straci swoje właściwości z biegiem lat. Producenci tego sprzętu dają nam gwarancję do 6 lat na materiały, które ulegają zniszczeniu po tym czasie.

Czy wiesz, że:

-obecnie można dostać na rynku kaski z wbudowanym pulsometrem?

-większość nowoczesnych modeli zbudowana jest od wewnątrz z bardzo mocno sprasowanego styropianu?Przed zakupem kasku, korzystaj z poradników

miejsce na reklamę
1999-2021 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms