Czarny Dunajec trasy roweroweRowerowy Czarny Dunajec

Każdy, kto chociaż raz wybierze się do Czarnego Dunajca, przekona się, że oferuje równie ciekawe atrakcje co inne podhalańskie miasteczka. Jedną z nich są trasy rowerowe. Co prawda większość z nich nie wiedzie przez Czarny Dunajec, ale przez równie malownicze okolice. Na początek wybranej trasy możemy dostać się samochodem bądź komunikacją miejską.

Jeżeli nie zabraliśmy ze sobą roweru, nie musimy się martwić, że nie będziemy mieli na czym jeździć. Liczne wypożyczalnie sprzętu rozwiążą ten naprawdę nieznaczny problem. A gdy już będziemy mieli swój jednoślad, pozostanie nam tylko wybór odpowiedniej trasy, a szlaków na Podhalu nie brakuje.

Jedną z bardzo ciekawych dróg rowerowych jest 25-kilometrowa trasa z Kościeliska do Doliny Chochołowskiej. Jest to dosyć trudny szlak, a czas jego przejazdu to około 3 godziny.

Następna trasa zaczyna się w Zakopanem, a dokładniej na Polanie Szymoszkowej, wiedzie przez Witów aż do miejscowości Dzianisz. Jest jeszcze dłuższa, bowiem ma 30 km, a przejedziemy ją w około 3,5 godziny. Po drodze warto odpocząć na polanie zwanej Płazówką, oglądając piękną Dolinę Chochołowską. Trasa jest trudna, bowiem musimy wjechać pod górę na Gubałówkę, ale za to na szczycie zobaczymy malowniczy widok na Zakopane i Tatry.

Kolejna urokliwa trasa jest jeszcze dłuższa, bowiem liczy aż 35 km i musimy sobie zarezerwować na nią co najmniej 4 godziny. Zaczyna się w ośrodku narciarsko-rekreacyjnym w Harendzie, a kończy na Gubałówce. Po drodze trafimy na Bachledówkę, w której często przebywał biskup Karol Wojtyła.

Zdecydowanie krótsza jest trasa z Białego Dunajca przez Gliczarów do Bukowiny Tatrzańskiej. Ma 18 km, a jej przejazd zajmie nam około 2,5 godziny.

Kolejny szlak rowerowy również zaczyna się w Białym Dunajcu, ale kończy się w miejscowości Stołowe. Jej długość wynosi 25 km, a czas przejazdu – około 3 godziny.

Na kolejnej 30-kilometrowej trasie możemy poczuć odrobinę historii. Dlaczego? Bowiem jej odcinkiem z Gliczarowa Górnego do Kotelnicy nazywany jest „Drogą Królewską”. Według zapisów historycznych to właśnie tędy wracało z odsieczy na Wiedeń w 1683 roku wojsko Jana III Sobieskiego. Trasa rozpoczyna się w Białce Tatrzańskiej, a kończy w Czarnej Górze.

Warto także przejechać się 16-kilometrową trasą rowerową z miejscowości Małe Ciche do Tarasówki, zaś kiedy już będziemy pewni swojej kondycji możemy spróbować swoich sił na 40-kilometrowej trasie z Bukowiny Tatrzańskiej przez Czarną Górę do Leśnicy.

Mając rower dostaniemy się wszędzie. A jak wiadomo – ruch to zdrowie. Dbanie o kondycję w otoczeniu tak malowniczych i przepięknych widoków będzie prawdziwą przyjemnością.Czarny Dunajec jest idealny dla kolarzy amatorów

miejsce na reklamę
1999-2021 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms