Czarny Dunajec lokalizacjaŚwietne położenie u podnóża Tatr

Czarny Dunajec to wioska położona w województwie małopolskim, a dokładniej w powiecie nowatorskim. Jest siedzibą gminy o takiej samej nazwie, której częścią są również Chochołów, Ciche, Czerwienne, Dział, Koniówka, Odrowąż, Piekielnik, Pieniążkowice, Podczerwone, Podszkle, Ratułów, Stare Bystre, Wróblówka oraz Załuczne. Ziemia czarnodunajecka znajduje się około 80 km od Krakowa i leży pomiędzy Nowym Targiem, Jabłonką, Rabą Wyżną oraz Witowem i Kościeliskiem. Warto dodać, że 7-kilometrowa część gminy od strony południowo-zachodniej stanowi granicę ze Słowacją. Przejście graniczne mieści się w Chochołowie i nazwane jest Chochołów-Sucha Hora.

Region geograficzny Czarnego Dunajca to Kotlina Nowatorska, zaś historyczno-etnograficzny to Podhale, znane i bardzo lubiane przez turystów z całego świata tereny. Nie można zapomnieć, że Czarny Dunajec leży nad rzeką – oczywiście Czarny Dunajec. Wycieczkowicze przybywający do miejscowości mogą zażywać kąpieli i wesoło biwakować na brzegu rzeki, co jest niewątpliwą atrakcją wakacyjną. Co więcej, Polski Związek Wędkarski pozwala na wykupienie jednodniowej karty wędkarskiej, z czego z pewnością ucieszą się zapaleni wędkarze. Miejscowość mieści się na lewym brzegu rzeki, a dokładniej w samej osi śródgórskiej Kotliny Podhalańskiej.

Czarny Dunajec położony jest na płaskowyżu, na terenach rozległych torfowisk, pokrytych rzadkimi okazami fauny i flory. Wilki, jelenie, łosie, rosiczki i storczyki to tylko niektóre gatunki zwierząt i roślin, które możemy tutaj spotkać.

Warto również dodać, że podhalańska wioska znajduje się – i to pod wieloma względami – na terenie granicznym. Po pierwsze w części północnej obejmuje południowe stoki Działów Orawskich, po drugie środkowy pas to Kotlina Orawsko-Nowatorska i po trzecie południowe i południowo-wschodnie tereny zajmuje Pogórze Gudałowskie. Z kolei na wschodzie gmina sięga nawet zachodnich krańców Pasa Skałkowego. Poza tym ziemia czarnodunajecka, z racji swojego położenia, jest bardzo zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu. Chociaż te okolice dla większości kojarzą się przede wszystkim z górami, to gmina Czarny Dunajec ma także charakter równinny.

Jedno jest pewne – Czarny Dunajec pozwala na pełen relaksu i spokoju wypoczynek w otoczeniu najbardziej malowniczych i urokliwych krajobrazów.Położenie Czarnego Dunajca sprzyja turystom i narciarzom

miejsce na reklamę
1999-2021 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms