Czarny Dunajec klimatGórski klimat Czarnego Dunajca

Co można powiedzieć o klimacie panującym w miejscowości Czarny Dunajec? Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że podhalańska wioska leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego. Średnia temperatura, którą odnotowany w całym bieżącym stuleciu, wynosi 5,30 C, zaś średnia roczna suma opadów to 743 mm.

Uważa się, że warunki klimatyczne ziemi czarodunajeckiej są zdecydowanie bardziej sprzyjające niż w położonych nieopodal regionach. Średnie temperatury roczne są zdecydowanie wyższe niż w okalających gminę górach, zaś opady – zauważalnie niższe. Może dzięki temu – oraz bogatym połaciom torfowisk - można spotkać tutaj wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin, np. bociana czarnego, łosia, jelenia, puszczyka, myszołowa oraz rosiczkę, żurawinę, storczyka i borówkę bagienną. Pokrywa śnieżna zalega mniej więcej przez 3,5 miesiąca w roku, a jej grubość to około 30 do 50 cm. W Czarnym Dunajcu i okolicach panują dzięki temu doskonałe warunki narciarskie, szczególnie dobre dla narciarstwa biegowego.

Warto także dodać, że najwyższą zanotowaną dotychczas temperaturą było 330 C, zaś najniższą -410 C. Musiała to być naprawdę mroźna zima. Tak niską temperaturę zanotowano 10 lutego 1929 roku.

Czarny Dunajec leży w województwie małopolskim, w powiecie nowatorskim, na Podhalu, jednym z najbardziej popularnych w Polsce terenów urlopowych i wakacyjnych. Jedno jest pewne – można tutaj odetchnąć świeżym i prawdziwie górskim powietrzem oraz – co najważniejsze – spokojnie odpocząć i naładować akumulatory na kilka następnych miesięcy.Dobry klimat dla narciarzy i wędkarzy

miejsce na reklamę
1999-2021 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms