Czarny Dunajec atrakcjeNajciekawsze atrakcje z Czarnego Dunajca

W malowniczym otoczeniu u stóp Tatr leży urokliwa miejscowość Czarny Dunajec. Chociaż nie jest tak popularna jak Zakopane czy Bukowina Tatrzańska, to skrywa naprawdę wiele ciekawych atrakcji i wartych zobaczenia miejsc.

Najlepiej poznać je spacerując i podziwiając malownicze scenerie Czarnego Dunajca. Wioska położona jest na płaskowyżu, co pozwala bez problemu cieszyć się pięknym widokiem tatrzańskich szczytów. Zaś rozległe torfowiska potrafią zachwycić rzadkimi okazami fauny i flory. Można tutaj spotkać jelenia, dzika, lisa łosia oraz wilka a także podziwiać rosnące storczyki, żurawinę czy rosiczkę. Naszą uwagę zwróci też z pewnością krystalicznie czysta rzeka o nazwie takiej samej jak prezentowana miejscowość – Czarny Dunajec. Kąpiel i biwakowanie to prawdziwe wakacyjne przyjemności. Jednak szczególnie interesująca będzie dla zapalonych wędkarzy. Działa tutaj Polski Związek Wędkarski Czarny Dunajec, który pozwala na wyrobienie jednodniowej karty wędkarskiej. Smaczna, pachnąca rybka znajdzie się wieczorem na naszym talerzu. Spacerując po Czarnym Dunajcu możemy także zajrzeć do parafii pw. Najświętszej Trójcy, którą założono już w 1552 roku. Początkowo był to mały drewniany kościółek, ale po pożarze w 1787 został odbudowany, a prace ostatecznie zakończono dopiero w 1871 roku. Do chwili obecnej przeprowadzono w nim wiele remontów, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Później skierujmy swoje kroki na cmentarz żydowski, założony w drugiej połowie XIX wieku. Podczas II wojny światowej był miejscem masowych egzekucji i obecnie stoi tutaj pomnik, na którym widnieje napis ,,Ku czci pomordowanych Polaków przez oprawców hitlerowskich w Czarnym Dunajcu od dnia 3 IX 1939 do dnia 29 I 1945 – Rodacy”. Zaczerpniemy prawdziwą dawkę polskiej historii. Nie możemy także pominąć kapliczki z ludowymi rzeźbami z XIX wieku oraz „dworku czarnodunajeckiego” z gankiem i dwoma kolumnami. Warto także poznać przykładowe trasy turystyczne, które zawiodą nas nawet na bardziej odległe tereny. Szczególnie ciekawy jest Szlak im. Powstania Chochołowskiego wiodący z Wierchu Cichego do Chochołowa oraz Podhalański Szlak Papieski kończący się na Rabskiej Górze tuż przy krzyżu milenijnym. Rodzinne przechadzki to doskonały sposób na miłe popołudnie. Jeżeli wolimy rower – nic nie stoi na przeszkodzie, bowiem poza wypożyczalniami sprzętu można tutaj znaleźć atrakcyjne szlaki rowerowe. Nie tylko poprawimy naszą kondycję, ale zwiedzimy najpiękniejsze podhalańskie zakątki. Po drodze możemy wstąpić do regionalnych restauracji i posmakować tradycyjnych góralskich smakołyków. Jeśli jeszcze nie próbowałeś kwaśnicy czy znanego na całym świecie oscypka, musisz jak najszybciej to zmienić.

Czarny Dunajec jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, dlatego warto odwiedzić również wszystkie okoliczne miejscowości, w których znajdziemy jeszcze więcej ciekawych atrakcji. Czego zatem możemy się spodziewać? Bardzo interesujący jest żywy skansen w Chochołowie, który przyciąga turystów z całego świata. Pozwala poznać regionalną kulturę i góralskie rzemiosło. W najstarszej drewnianej budowli, zbudowanej w 1798 roku, mieści się Muzeum Powstania Chochołowskiego. W Chochołowie znajdziemy także przejście graniczne ze Słowacją, nazwane Chochołów – Sucha Hora. Warto także odwiedzić Orawę, w której pod szczytem Babiej Góry stoi przepiękny drewniano-murowany kościół Św. Jana Chrzciciela. Ponadto nie można zapomnieć o orawskich chatach z wyżką w Żubrzycy, żydowskim kirkucie w Podwilku oraz drewnianym kościółku w Sieniawie. Z kolei w prastarej wiosce Ludźmierz stoi sanktuarium MB, zwane przez wszystkich mieszkańców Gaździną Podhala. W Cichym możemy podziwiać drewniane bądź murowane XIX wieczne kapliczki, dodające wiosce niepowtarzalnego uroku. Zaś Ratułów to osada tancerzy i śpiewaków. Do dzisiaj możemy poznać tutaj prawdziwe góralskie tradycje rękodzielnicze. We wsi Czerwienne znajdziemy kolejną sakralną budowlę – Sanktuarium Maryjne na Bachledowym Wierchu, zwane Bachledówką, którą odwiedzili m.in. kardynał Stefan Wyszyński oraz sam papież Jan Paweł II. Czarny Dunajec jest także świetną bazą wypadową na wszystkie najpopularniejsze tatrzańskie szczyty. Leży na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych z Nowego Targu do Jabłonki oraz z Rabki do Zakopanego, więc z łatwością dostaniemy się w każde interesujące nas miejsce.

W okolicach Czarnego Dunajca znajdziemy także świetne ośrodki narciarskie. To doskonałe miejsce dla fanów zimowych sportów. Co więcej, w samym Czarnym Dunajcu panują idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Jeżeli wolisz zjeżdżać ze stoków – odwiedź np. ośrodek narciarski Czerwienne. Czerwienne to jedna z podhalańskich wiosek należąca do gminy Czarny Dunajec. W każdym kompleksie narciarskim można znaleźć wypożyczalnię i serwis sprzętu, restauracje oraz szkółki narciarskie, które pomogą początkującym stawiać pierwsze kroki na nartach.

Warto zatrzymać się tutaj na dłużej i skorzystać z wielu niesamowitych atrakcji. W gminie organizowane są także liczne imprezy, np. „Muzykowanie na Duchową Nutę”, „Przeziyracka Młodych Toneczników i Śpiywaków Góralskich” czy „Przepatrzowiny Teatrów Regionalnych”, które mogą być dodatkowym wabikiem dla spragnionych wrażeń gości i turystów. Pobyt w Czarnym Dunajcu dostarczy nam samych miłych wspomnień.Czarny Dunajec atrakcją dla wędkarzy

miejsce na reklamę
1999-2021 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms